“9 Mayıs Avrupa Günü” Etkinlikleri

“9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hukuk Fakültesi Avrupa Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi ortaklığında İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi Rektörlük Binası’nda iki etkinlik düzenlenmiştir. Etkinliklere İstanbul İli genelindeki 39 İlçe Kaymakamlığından personel davet edilmiştir.

Etkinliklerden birincisi İstanbul ili genelinde Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı tarafından hibe alan projelerin sergilendiği, yeni proje hibeleri ve Avrupa Birliği hakkında ilgili kurumlar tarafından bilgilendirmelerin yapıldığı “Proje Sergisi” olmuştur.

Sergiye Avrupa Birliği Bakanlığı İstanbul Ofisi, İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler Koordinasyon Ekibi, Ataşehir Kaymakamlığı, Bağcılar Kaymakamlığı ve Belediyesi, Pendik Belediye Başkanlığı, Sarıyer Belediye Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi ve Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği Bilgi Merkezi katılım göstermiştir.

İkinci etkinlik Rektörlük Doktora Salonu’nda gerçekleştirilen “Avrupa Birliği” konulu paneldir. Panel İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hukuk Fakültesi Avrupa Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi ortaklığında gerçekleştirilen dördüncü panel olma özelliğini taşımaktadır.

Panelin açılış konuşmaları İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. H. Rıza GÜVEN, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR ve İstanbul Vali Yardımcısı Kazım TEKİN tarafından yapılmıştır.

Rektör Danışmanı Prof. Dr. H. Rıza GÜVEN’İN oturum başkanlığında yapılan panelde, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Havva TUNÇ “AB’de Finansal Kriz: Borç Sorunu”, Hukuk Fakültesi Avrupa Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet HELVACI “Lizbon Anlaşmasının Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerine Olası Etkisi”, Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Kıvanç ULUSOY “Avrupa-Akdeniz Alanında Son Gelişmeler Işığında AB Dış Politikası” konularında konuşma yapmışlardır.

Panel soru cevap bölümü ile sona ermiştir.

 

Program

09/05/2012
536 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00